Vliv na děti patologických hráčů

Na základě některých zahraničních studii a naších osobních zkušeností, vliv na děti z rodin patologických hráčů či hráček není příznivý. Děti jsou citlivé bytosti a dobře vnímají když jejich rodiče prochází obdobím stresu a starostí,cítí také vliv hazardních her na život svých rodičů a jejích vztah. Reakce jsou různě dle věku a povahy dítěte.

Pokud trpí některý z rodičů závislostí na hazardních hrách či sázkách, děti se mohou cítit odstrčené, trpět depresemi a zlostí. Mohou se cítit odpovědné za špatný stav v rodině,cítit pocity viny, domnívat se že pokud budou hodné vše se zlepší, ztrácí důvěru ke svým rodičům,neboť vnímají falešné sliby. Některé děti se snaží svým přehnaným negativním chováním „odtáhnout“ rodiče od jejich závislosti. Děti v takových rodinách jsou sami zvýšeně ohrožené hazardním hraním, alkoholem, či drogovou závislostí ,mnohem více než jejich ostatní vrstevníci .
Může také docházet k výraznému zhoršení ve škole, izolace od stávajícího kolektivu,porucha spánku či přímo zhoršení zdravotního stavu i po fyzické stránce. Děti vnímají také zhoršení ekonomické situace rodiny, která provází problematiku gamblertsví. Peníze často chybí na domácnost, jídlo, oblečení, školní aktivity, výlety, kroužky. Rodič závislý na gamblingu by měl zapomenout na své ego, nebo obavy a vysvětlit dítěti příčinu, aby se dítě zbavilo odpovědnosti za chování svých rodičů a necítilo vinu.

Zapojením se do potřebných aktivit směřujících k abstinenci všech forem hazardu může naopak dát svým dětem pozitivní příklad do života jak překonávat problémy vlastním úsilím a odpovědným přístupem.