Kurzovní sázky, internetový hazard a karetní hry 2

Přinášíme vám druhou část příběhů z naší internetové poradny, týkajících se internetového hazardu a kurzovních sázek.

Jsem vdaná, je mi 31 let, mám vystudovanou VŠ a máme 2 malé děti. S manželem jsme se seznámili před 10 lety, 9 let jsme tedy manželé. Manžel pochází s disharmonického rodinného prostředí, kde se rodiče rozvedli v jeho 17 letech. V té době začal sázet na sport. Já pocházím z úplné rodiny, kde rodiče podnikali a podnikají i nadále. Čili řekla bych ideální harmonické prostředí, měla jsem krásné dětství.

Ze začátku našeho vztahu jsem manželovým občasným sázkám nepřikládala vůbec žádnou váhu. Toto prostředí pro mne bylo naprosto cizí. Ani ve snu by mne nenapadlo, co přijde. Jak byl našemu synovi 1 rok, prasklo to. Začala jsem tušit, že se něco děje. Manžel byl nervózní, sprostý. Prostě jiný člověk. Začala jsem pátrat, co se děje. Netrvalo dlouho a asi po několika dnech jsem procitla do reality. Začala jsem obvolávat lidi, u kterých něco tušila Realita?? Dluhy celkem asi 800 tisíc. Nepůjčoval si kde mohl, od koho mohl. Sázel za statisíce. Vyhrál třeba 100 tisíc, ale obratem 100 vsadil. Sázky byly na tenis a hokej. Měla jsem jedinou podmínku, pokud chce, abych s ním zůstala, půjde se léčit. Nastoupil do PL v Opavě, kde absolvoval 3 měsíční léčebný program. Několikrát jsem byla osobně na jejich komunitách, vyjadřovala se k problému atd. Nastala 8 letá pauza.(nevěřím tomu, teď si myslím, že sázel celou tu dobu.

Před 2 měsíci to začala znovu. Hádky, nervozita, nulový spánek. Udeřila jsem na hlavičku. Zase sázel. Dluhy 300 tisíc. 100 tisíc vzal synovi z vkladní knížky, ze začátku mě prosil, ať mu pomůžu. Sliboval hory doly. Mí rodiče dluh zaplatili, jako v prvním případě. Jaká je situace teď? Odmítá pomoc jak psychologa, psychiatra, je skálopevně přesvědčený, že už si nevsadí, že tohle zvládne s klidem sám. ASI TAK JAK TO ZVLÁDL PŘED OSMI LETY A V JAKÉ SITUACI JSME TEĎ! Našla jsem mu tolik materiálů o závislostech, tolik životních příběhů, jak dopadají takoví ztracení gambleři. Ale on si stojí za svým, nic číst nepotřebuje, on vše ví, a hlavně VÍ, ŽE UŽ SI NIKDY NEVSADÍ.

Musela jsem zaujmout takové stanovisko, že trvám na tom, aby se co nejdříve odstěhoval z domu (naštěstí je mých rodičů). Má rodičům splácet dlužnou částku, ale já jsem si čím dál více jistá tím, že uběhne pár měsíců a bude v tom zpátky a nic splácet nebude. Mám 2 děti, o které se musím postarat. Syn na manželovi citově lpí, mají hezký vztah. Dcera je ještě malinká, ta to tak nepocítí. Nevím vlastně, jestli mám na Vás nějaký konkrétní dotaz. Jen bych asi chtěla vědět, bud od manželky podobného hráče anebo od abstinujícího hráče, jaká nastane asi situace, co se týče osoby manžela? Nevěřím tomu, že osoba, která sází 20 let s tím dokáže seknout jen proto, ŽE SI MYSLÍ, ŽE TO ZVLÁDNE SÁM. Ale spíše mne na tom zaráží to, že i přesto že ví, o co všechno přijde (rodinu, děti, zázemí), trvá si na tom že to zvládne sám.

Manžel v létě začal sázet na Iip sportu přes internet. Prohrál přes 200.000,- (o těch vím, ale nevím, jestli nemá ještě jiné dluhy), přiznal se na konci října, protože už byla situace neúnosná. Jsem na RD, máme tři děti, a najednou nepřinesl domů žádné peníze. Práci měl u příbuzné, dlouhodobou, vydělával slušné peníze, nic nám nechybělo. A z ničeho nic domů nepřinesl ani korunu. Nejdříve mi lhal, ale pravda se stejně nakonec provalila. Lhal i příbuzné, které zpronevěřil peníze z pokladny. Ta mu dala ještě šanci a dávala mu peníze, aby měl aspoň na nájem a my neskončili na dlažbě. Ale i tyto peníze manžel prohrál, stejně jako peníze, které chtěl po mně, abych půjčila u providentu. Nájem, telefony, splátky, nic nebylo zaplacené 3 měsíce a s ním to ani nehlo, bylo mu to jedno, že nemáme ani na jídlo. Musela jsem prodat vše, co jsme měli doma, PC, zrcadlovku, stůl, židle, zimní kabát, kočárek, šicí stroj, prostě skoro všechno, aby se zaplatily dlužné nájmy a některé další věci. I tak to bylo málo a museli jsme půjčit peníze na další nájem od rodiny. Manžel přísahal, že s tím přestane, ale nepřestal a pořád mi lhal, i když viděl, že nemám, co vařit, že máme všichni hlad. O práci u příbuzné přišel, našel si jinou, ale ani tam nevydržel, byl zase u pokladny a podle mě něco zcizil, výplatu samozřejmě nepřinesl. To už bylo všechno hodně špatné, celkově vztah hodně dostal zabrat. Manžel se hrozně uzavřel, začal být zasmušilý a nemluvný. Jednou vyhrožoval i sebevraždou, začala jsem se bát toho, jak moc se změnil. Jeho druhá příbuzná mu hned sice sehnala práci, ale to už jsem se o problém začala hodně zajímat, a přestože na mě okolí (moje rodina) naléhalo, abych se hned rozvedla, rozhodla jsem
se mu věřit a dát nám ještě šanci. Říkala jsem mu před měsícem, že dostane poslední šanci, ale že musí zajistit, aby jeho výplata chodila na můj účet nebo aspoň, aby tu výplatu dostala jeho teta, která mu tu práci zajistila přes svého kamaráda. Říkala jsem, že potřebuji mít jistotu a že mu jinak nemůžu věřit. Manžel s tím ale nesouhlasil, prý ty peníze sám přinese a všechno mi dá, dušoval se, že se změní a že to zvládne. Jenže uplynul měsíc a čekání na výplatu se změnilo v peklo. Teď totiž prasklo, že celou výplatu zase prohrál. A to je prosinec, budou Vánoce, nevím, kde budeme bydlet. Nájem zaplacený není, nic zaplacené není, hrozí nám exekuce, jsem už na dně, nevím, koho mám vedle sebe, co dělat, kam se obrátit. Moje rodina ode mě dala ruce pryč. Jeho rodina se snaží ještě nějak pomoct. Nevím, co mám dělat. Miluji ho a chci mu pomoct. Ale děsí mě příběhy lidí, kteří to nezvládli i fakt, že tohle prý zvládnout nikdo nedokáže a že se člověk nikdy z toho trvale nedostane. Nechci žít vedle člověka, který ve mně bude neustále vzbuzovat strach z budoucnosti. Chci se ve vztahu radovat a neřešit to, že je někdo nezodpovědný a nemá zájem o vlastní děti, je mu jedno, že nemáme, kde bydlet, co jíst.

Můj přítel je závislý na internetovém sázení. Sází už téměř 10 let a nikdy nedokázal přestat na dobu delší než půl roku. Když jsme spolu začali chodit, byl zrovna v období abstinence, ale potom jsme se odstěhovali z domu, kde nad ním byl dohled a zase do toho spadnul. Jenže mě držel a drží už několik měsíců v tom, že nesází, ačkoliv vím na 100%, že to tak není. Za těch několik měsíců nadělal obrovské dluhy, mně také vzal peníze. Moc ráda bych mu pomohla, protože je mi jasné, že nad sebou potřebuje dohled a sám to nezvládne a taky vím, že se svou závislostí hodně bojuje a občas má i světlejší chvilky. Ale potřebuju, aby mi řekl o své závislosti pravdu, protože já proti němu žádné důkazy nemám a nechci je mít. Jedině, když se přizná, budeme moci nastavit nějaká pravidla. Ovšem další překážkou je jeho povaha a schopnost výborně argumentovat během jakýkoliv konfliktů. Něco o závislostech jsem už přečetla a znám pravidla, která by měli abstinenti dodržovat, ale ta pravidla nelze nastavit a dodržovat, když je závislost v našem vztahu tabu. Zkoušela jsem se obrátit na psychiatrii pro radu, ale konkrétní kroky, jak jednat s člověkem, který se prostě nechce shodit před ostatními, který nechce připustit svým nejbližším, že nemá věci pod kontrolou, mi neporadili. Na koho se mám obrátit?

Mám přítele, žijeme spolu přes 6let a asi cca před rokem změnil práci, kde vydělává více peněz. Z ničeho nic se přestal bavit s kamarády z dětství a začal mít divné názory. Vadilo mi, že se tak změnil, ale říkala jsem si, ze je v nové praáci, tak nemá čas na své bývalé kamarády a že se chce začlenit. Potom dostal ode mne chytrý mobil, kde začal hrát online hry, ze začátku ne moc často, nepřišlo mi to nějak divné, vždycky hrál hry na PC a tak jsem občas do něj dloubla, ale vždy mi řekl, ze přeháním, že zase tak moc nehraje. Začalo se to stupňovat teď v létě, kdy mě nedal mobil vůbec z ruky, rozhazoval peníze, tvrdil a tvrdí, že se peníze musí točit. Tak jsem se svěřila jeho mamce, ta mi řekla, jestli náhodou někoho nemá, když tak dlouho něco dělá na mobilu. Začal být podrážděný ,bez nálady, nic se mnou nechtěl dělat a potom se stalo, že došel domů a zase byl v pohodě, občas jsem dostala kytku, vzal mě někde na večeři. Jenže v tomhle týdnu mi přiznal, že je závislý na online hrách, že má dluhy a neví, co má dělat. Když jsem mu nabídla pomocnou ruku, že dluh se zaplatí, že musí jít k odborníkovi, tak se vztekl a řekl, ať z něj nedělám debila. Chtěla jsem mu hru odinstalovat a na to řekl, že až zítra a najednou je z toho další týden a já se bojím že to hraje a dluhy narůstají. Mimochodem mi řekl, ze je dluh 12 tisíc, ale já tomu nějak nechci věřit. Jeho mamce jsem to vyklopila a ta s ním chce udělat kravál. Mám strach, ať se ale více nezakousne do sebe a nebude to brát ode mne jako od partnerky podraz. On se totiž poprvé s něčím takovým svěřil, není moc mluvný, ale mám o něj strach, poslední dobou začal i pít.

Je mi 30 let, jsem vysokoškolsky vzdělaný, mám slušné zaměstnání, příjem 30 tisíc čistého měsíčně. Od střední školy mám zálibu ve sportovním sázení, kterou jsem vždy dokázal ovládat. V srpnu jsem vyhrál zhruba 70 tisíc a začal jsem sázet za větší částky. Nyní jsem se dostal do takového stádia, že celou výplatu prosázím. Večer si řeknu, že s tím končím, ale druhý den opět sedím na internetu. Chtěl bych se této závislosti zbavit, ale nemám na to sílu.

Je mi 20 let a propadl jsem sázení. Vsázel jsem již dříve ale nebyli to tak velké částky jako nyní byla to otázka třeba 200 Kč. Byl jsem velký sportovec, sport byl dá se říci můj život. Stolní tenis, fotbal, posilování atd. přišel jsem domů ze školy a hned jsem šel dělat něco ohledně sportu. Bohužel se mě stal úraz, utržené vazy v koleni a od dubna nic nemohu dělat, neustále se to semnou táhne. Studoval jsem vysokou školu necelé 3 měsíce a můj život stál více a více za nic. Přišel jsem ze školy a jen sem tak polehával a absolutně jsem nic nedělal, až jsem se začal tak nudit, že jsem začal vsázet. Od rodičů jsem dostával velmi solidní peníze měsíčně, ze začátku se mi dařilo, vyhrál jsem několik tisíc, ale jak to bývá, dostal sem větší chuť a vsázel vyšší částky. To se projevilo až tak, že jsem nakonec neměl ani na zaplacení ubytování a protože sem to samozřejmě nechtěl říci rodičům, tak jsem to nejprve řešil se sestrou, která mi půjčila několik tisíc, poté mě to bylo málo tak jsem si vzal svou první půjčku. Nikdo nevěděl ze začátku, že vsázím doma jsem si vymyslel pohádku, že jsem ztratil nějaké peníze a podobně. Propadal jsem tomu více a více až nakonec to byla druhá a třetí půjčka a když to vše posčítám, dlužím okolo 30 000 Kč. Nedávno jsem si našel dívku a už i kvůli ní se sebou chci něco dělat, ale samozřejmě i kvůli rodině a sobě. Sám to již moc nezvládám.

Mám bratra, který v současné době bydlí u mne, protože o všechno přišel a nemá kde bydlet. Soužití s ním je stresující, zastavuje mi věci, a i když si schovám peníze, tak je najde a prohraje. Býval to chytrý a jinak inteligentní kluk, rodina je z toho zdecimovaná, i matku již několikrát okradl a problém je v tom, že on si to vůbec nepřipouští, ať prý z něj neděláme psychopata a má dojem, že vše je jen jeho životní smůla. Když něco vezme, tak ho to pak sice mrzí, snaží se pomáhat, ale brzy to udělá znovu. Do noci hraje na PC a pak celý den prospí. Již delší dobu nepracuje, pracoval i u městské policie, ale i tam ho propustili, kvůli jeho nezodpovědnosti. Bohužel si našel komunitu stejně postižených lidí, jeho sebevědomí je na nule, tak už nevíme co dělat a potřebovali bychom poradit. Rodinu připravil o všechny úspory a situace je neúnosná.